2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT Motorcycles Brilliant Ohio VN900DSFNL
Learning
1920 × 1440 px March 17, 2025 Ashley Learning
Download
Specifications of the Kawasaki Vulcan 900
Here is a table summarizing the key specifications of the Kawasaki Vulcan 900:
Specification Details
Engine Type Liquid-cooled, 4-stroke, DOHC, 8-valve, parallel-twin
Displacement 903cc
Bore x Stroke 88.0 x 74.2 mm
Compression Ratio 10.6:1
Fuel System Fuel injection: 38 mm x 2 with dual throttle valves
Ignition Digital
Starting System Electric
Transmission 6-speed
Final Drive Chain
Frame Type Perimeter, high-tensile steel
Suspension Front 41 mm hydraulic telescopic fork
Suspension Rear Offset laydown single-shock with adjustable preload
Brakes Front Single 300 mm disc with dual-piston caliper
Brakes Rear Single 250 mm disc with single-piston caliper
Tires Front 120/70R17
Tires Rear 160/60R17
Fuel Capacity 14.0 L
Seat Height 700 mm
Curb Mass 269 kg
Wheelbase 1595 mm
Features of the Kawasaki Vulcan 900
Riding Experience with the Kawasaki Vulcan 900
Maintenance Tips for the Kawasaki Vulcan 900
Regular maintenance is crucial to keep your Kawasaki Vulcan 900 in top condition. Here are some essential maintenance tips to ensure your bike runs smoothly: